دورخیز نوآورانه چیست؟

همواره میان تحصیلات دانشگاهی، مهارت های که فراگرفته ایم و ایده هایی که در ذهن داریم با ورود به بازار و ایجاد کسب و کار نوآورانه، فاصله ای وجود دارد که برای عبور از این فاصله نیاز به جهش است و برای یک جهش درست باید دورخیز درستی انجام داد!

«دورخیز» یک روش جدید است که در آن چالش ها و مسائل سازمان ها، کسب و کارها و صنایع مختلف در چارچوب محورهای مدنظر مطرح شده و از استارتاپ ها، نوآوران و کارآفرینان برای ارائه روش های نوآورانه برای حل آن ها دعوت می شود.

«رویداد دورخیز»

رویداد دورخیز به صورت متناوب و در زمان های مشخصی در شهرهای مختلف برگذار می گردد تا بستری برای تسهیل اتصال استارتاپ ها با کسب و کارها بوجود بیاد. در رویداد دورخیز تیم ها با حضور در کارگاه های آموزشی، برنامه های منتورینگ و مشاوره و همچنین کارگروهی به دنبال حل این چالش ها خواهند بود.

در رویداد دورخیز چه خواهد گذشت؟

هر جا نیازی در جامعه یا بازارها به درستی کشف شده و راه حل نوآورانه مناسب برای آن ارائه گردیده است، موفقیت اتفاق افتاده است. هدف دورخیز ایجاد فضای نوآوری بر اساس نیازهای موجود در بازارها یا ایجاد نیازهای جدید است.

همواره سازمان ها، صنایع و کسب و کارهای کوچک و بزرگ با چالش ها و مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که یا حل این مشکلات از توان آن ها خارج بوده و هزینه های زیادی به همراه دارد و یا نیازمند ایجاد فضای چابک و استفاده از ایده های بکر، نوآورانه و تیم های خلاق است. در همین راستا دورخیز با ترکیب دو مفهوم استارتاپ ناب و نوآوری باز طراحی شده است. در «دورخیز» چالش ها و معضلات واقعی سازمان ها مطرح می شود، سپس بر مبنای حل چالش ها، ایده ها مطرح گردیده، ایده های برتر انتخاب شده، تیم تشکیل می شود و تیم ها بر روی ایده خود تا تبدیل آن به محصولی اولیه تا پایان برنامه کار می کنند.

در طی برنامه علاوه بر کار گروهی، ورکشاپ های آموزشی و جلسات منتورینگ نیز گنجانده شده تا ایده ها هرچه بیشتر به سوی پختگی گام بردارند. مربیان و مشاوران برنامه نیز به طور مداوم با حضور در محل کار تیم ها به سوالات و ابهامات آن ها پاسخ می دهند.

 

دوخیز، بستری برای تسهیل نوآوری تقاضامحور:

تجربه نشان داده است که کسب و کار هایی موفق می شوند که که نیاز و مشکل را به درستی درک کرده و برای حل آن بهترین راه حل را پیشنهاد دهند و شاید اغراق نباشد که نیمی از راه موفقیت، یافتن درست مشکلات و چالش هاست. از این رو خیلی از استارتاپ ها در شروع کار خود وقت، انرژی و هزینه زیادی را صرف تحقیقات لازم برای شناخت این چالش ها می کنند.

شرکت کنندگان «دورخیز» با ارتباط گرفتن با کسب و کارها، چالش ها و مشکلات آن ها را درک کرده و بر مبنای چالش های موجود ایده خلاقانه خود را به سمت کاربردی شدن پیش ببرند. شرکت کنندگان دورخیز با توجه به واقعی بودن چالش ها، به سمت ایجاد کسب و کاری کارامد با ریسکی کمتر سوق پیدا می کنند همچنین با حضور در ورکشاپ های عملی و کاربردی با توجه به متد Lean Startup و بهره گیری از منتورهای باتجربه، مواردی را خواهند آموخت که نظیر آن را در کمتر جایی خواهند دید.

این برنامه در درون خود یک مسابقه هم دارد و برای برندگان نیز جوایزی در نظر گرفته شده است که انگیزه شرکت کنندگان برای تکمیل و ادامه کار در استارتاپ‌شان را افزایش خواهد داد. در واقع دورخیز رویدادی نیست که فقط به سه روز خلاصه شود بلکه هدف دورحیز ایجاد کسب و کاری کاملا اصولی منطبق با چالش های موجود در کسب و کار ایران است.

شرکت ها و صنایع نیز می توانند با بیان چالش های خود و حضور موثر در این رویداد علاوه بر دریافت ایده های مناسب با چالش هایشان امکان حمایت و استفاده از خروجی های نهایی رویداد را داشته باشند.