گزارش برگزاری دورخیز نوآورانه تهران

اولین دوره از سلسله رویدادهای دورخیز نوآورانه شتابدهنده تک با همکاری دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران همزمان با چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع از ۱۵ الی ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ برگزار گردید.

این رویداد، یک دوره ۵ روزه آموزشی و عملی شامل مراحل مختلف و جذاب بود که در آن چالش ها و مسائل سازمان ها، کسب و کار ها و صنایع مختلف در چارچوب محورهای مدنظر یعنی نواوری شهری، نوآوری گردشگری و نوآوری سلامت مطرح شدند. در طول مدت برنامه، تیم ها با حضور در کارگاه های آموزشی، برنامه های منتورینگ و مشاوره و همچنین کارگروهی به دنبال حل این چالش ها با ایده های نوآورانه خود پرداختند.

رویداد دورخیز با هدف انتقال تجربه، بحث و تبادل نظر میان سرمایه‌گذاران، مدیران ارشد، متخصصان و کارآفرینان که در خلق اکوسیستم نوآوری سه حوزه کلیدی شهری، گردشگری و سلامت فعال هستند تشکیل شد تا بتواند به شکل گیری و توسعه ی اکوسیستم کارآفرینی در راستای حل مسائل درست و نیازهای کشور جهت دهد.

افتتاحیه:

افتتاحیه دورخیز در تاریخ ۱۵ بهمن به میزبانی دانشگاه علم و صنعت برگزار گردید. در این برنامه آقای مهندس غضنفری دبیر کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع ایران، آقای مهندس سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، آقای دکتر قنادان رییس سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران سخنرانی ایراد کردند. سپس روند کلی دورخیز توسط آقای مهندس عباسی مدیرعامل شتابدهنده تک تشریح شد و در ادامه سه پنل تخصصی نوآوری شهری، گردشگری و سلامت توسط صاحب نظران و متخصصان این حوزه ها برگزار گردید.

پنل شهری، با حضور دکتر قنادان مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران، مهندس امیر افخمی مدیر لجستیک کشوری DHL در ایران و دکتر ابراهیم تیموری استادیار دانشگاه علم و صنعت و عضو گروه مهندسی سیستم های اقتصادی-اجتماعی و با مدیریت پنل توسط آقای دکتر داورپناه مشاور توسعه پایدار تشکیل شد تا به بیان چالش ها ومسائل اصلی این حوزه بپردازند. محورهای اصلی چالش ها و مسائل حوزه شهری این رویداد «دورخیز» با مشارکت سازمان و کسب و کار های مرتبط از جمله این عزیزان در سه بخش زیر دسته بندی شدند: ناکارآمدی سامانه های تامین و توزیع، حفاظت از آب- هوا و محیط زیست شهری، و عدم مشارکت شهروندان در حل مسائل جامعه.

پنل نوآوری سلامت، با حضور نمایندگان شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد (شناسا) به عنوان مجموعه تخصصی حوزه سرمایه گذاری ماجراجویانه (Venture Capital) گروه مالی پاسارگاد، که از حامیان این رویداد بودند، تشکیل شد. در این پنل سرکار خانم آسیه صفازاده، مدیر و تحلیلگر ارشد سرمایه گذاری مجموعه سلامت و جناب آقای اکباتانی مدیر توسعه تعاملات مجموعه شناسا، با مدیریت پنل توسط سرکار خانم مهندس فیروزی به بیان چالش های اصلی صنعت سلامت در دنیا پرداختند که افزایش هزینه های درمان، کمبود امکانات بخش درمان و مشکلات سیستم پرداخت هزینه های درمان از سمت شرکتهای بیمه و دولت‌ها از عمده ترین این چالش ها عنوان شد. تحول نظام سلامت در دنیا و طرح تحول نظام سلامت در ایران نیز مورد بحث قرار گرفت. تمرکز اصلی رویداد نوآورانه دورخیز بر روی تکنولوژی های جدید حوزه سلامت با پیش فرض های کلیدی اینکه که به بهبود سلامت جامعه، بهبود تجربه بیمار، کاهش هزینه ها و تسهیل روش کار ارائه دهندگان خدمات در سیستم سلامت منتهی شود و کمترین ریسک را برای بیمار در پی داشته باشد: محورهای اصلی چالش ها و مسائل حوزه سلامت رویداد «دورخیز» در سه بخش سبک زندگی غلط، هزینه های بالای درمانی و کلینیکال ، و رویکرد درمانی سیستم سلامت دسته بندی شدند.

پنل گردشگری با حضور آقای مهندس فولادی موسس بلیط بین و آقای دکتر امین هاشمی عضو هیات علمی دپارتمان گردشگری موسسه آموزشی بهار با مدیریت آقای دکتر امیری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. در این پنلِ چالش های صنعت گردشگری شامل گردشگری پایدار، بهینه سازی تجربه گردشگران و سیستم سنتی جذب گردشگران مطرح شد.

در پایان پنل جذاب کارآفرینان جوان با حضور موسسان استارتاپ های شناخته شده زودفود آقای مهندس کیارش عباس زاده، ایوند آقای مهندس حمید احمدی و دفتر شما آقای مهندس علی دشتی با مدیریت آقای مهندس سهیل عباسی برگزار شد و این کارآفرینان جوان تجارب خود را در شروع و راه اندازی و مسیر کارآفرینی با حضار به اشتراک گذاشتند.

آموزش ها و کارگاه ها:

در روز اول دورخیز۲۰ تیم کاری تشکیل شد و در همان روز و روز دوم کارگاه های تخصصی مانند Lean Startup، MVP، مصاحبه با مشتریان و … توسط کارشناسان و مربیان برگزار گردید و تیم ها تحت نظر منتورها به انجام فعالیت های تیمی مشخص شده در برنامه دورخیز مشغول شدند.

در پایان روز دوم، داوری اولیه انجام شد و از میان ۲۰ تیم ۱۰ تیم برای ادامه کار انتخاب شدند. بر اساس تاکید دورخیز به ایجاد ارتباط با نقش آفرینان، کسب و کارها و سازمان های مرتبط با موضوعات و چالش ها، در روز سوم دورخیز بر اساس قالب های ارائه شده به شرکت کنندگان از آنان خواسته شد تا از فضای آموزشی خارج شوند و به درون بازارها بروند در فضای واقعی تحقیقات میدانی کنند و تا می توانند از شرایط، مشتریان احتمالی و کسب و کارها یاد بگیرند و چالش های انتخاب شده را با توجه به واقعیت های بازار بررسی کنند.

اختتامیه:

در روز چهارم، کارگاه های آموزشی ارائه به سرمایه گذاران برگزار شد و در بعدازظهر همان روز همزمان با اختتامیه کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی داوری میان ۱۰ تیم برتر برگزار گردید و داوران و سرمایه گذاران پس از مشاهده ارائه های ۱۰ تیم، ۳ تیم اول (یک تیم برنده از هر حوزه) را معرفی نمودند. تیم داوری را افراد زیر تشکیل دادند: سرکار خانم مهندس صفازاده از شناسا، آقای دکتر داورپناه، آقای مهندس خلیلی از رماک پروار، آقای مهندس کاظم زاده از صندوق جسورانه رویش لوتوس، آقای مهندس عباسی از شتابدهنده تک، آقای مهندس عباس زاده موسس زودفود. تیم های برتر عبارت اند از: در حوزه شهری، بارگین، در حوزه سلامت، سلامت بانوان، و در حوزه گردشگری بوم گردش. این تیم ها از جوایز حمایتی ارائه شده توسط شتابدهنده تک، دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت، تسکولو و دفتر شما بهره مند خواهند شد.

در اختتامیه این رویداد از تلاش ها و زحمات تمامی دست اندرکاران برگزاری دورخیز شامل مدیران استادان دانشگاه، تشکل های دانشجویی، حراست، تیم رسانه، حامیان و … تقدیر شد.

در ادامه گزارش تصویری دورخیز نوآورانه را مشاهده می نمایید: