مسئله گردشگری: مسیر گردشگری ناکامل و محدود در ایران (T-6)

وضعیت موجود که نامطلوب است و مشکل ایجاد کرده:

اکثر گردشگران خارجی در زمان ورود به ایران توسط تورهای مختلف در یک مسیر مشخص هدایت می شوند. این مسیر از تهران شروع شده و از کاشان و اصفهان می گذرد و به یزد و سپس شیراز ختم می گردد.  اگرچه این مسیر شهرها و جاذبه های مهم ایران را در بر می گیرد اما مناطق دیگری از کشور هستند که جاذبه های متنوع تر و متفاوت تری نیز در خود دارند که در این مسیر قرار ندارند و بنابراین از چشم گردشگران به دور می ماند.

تاثیرات وضعیت نامطلوب فعلی چیست؟

در مسیر مورد اشاره در بالا، جذب توریست های خارجی بالاست و تقاضا برای اسکان و خدمات نیز روز به روز افزایش می یابد تا جایی که هتل های مناسب در آن مسیر اغلب پر هستند و این موجب افزایش قیمت اسکان برای گردشگران می شود. ار سوی دیگر درک گردشگران از ایران صرفا به همین چند شهر خلاصه می گردد و جاهای زیبا و دیدنی دیگری که در جاهای مختلف کشور هست را نمی توانند ببینند و با تنوع قومی و فرهنگی ایران که خود جاذبه ای مهم است آشنا شوند.
افزون بر آن، درآمد ناشی از جذب گردشگران خارجی اکثرا به آن مقصدهای معمول اختصاص می یابد و دیگر مناطف بهره ای چندان از آن نمی برند.

اگر این مشکل حل شود چه تاثیرات مثبتی بر چه کسانی و چه چیزهایی خواهد داشت؟

در صورتیکه راه حل های مناسبی برای تغییر یا ایجاد مسیرهای جدید گردشگری ایجاد شود جاذبه های بیشتری برای عرضه در بازار جهانی گردشگری از سوی ایران خواهیم داشت که می تواند مزیت رقابتی مهمی برای ایران باشد و همچنین می تواند موجب رونق اقتصادی سایر نقاط کشور شود.

راه حل مد نظر چگونه باید باشد؟

هر نوع راه حل قابل پیاده سازی که فراتر از مرزها به گردشگران دسترسی ایجاد نماید و مسیرهای جدیدی را شامل نوع های متفاوت گردشگری برای آنان تعریف کند از جمله گردشگری ماجراجویانه، گردشگری غذایی، بوم گردی و …

شرایط پذیرفته شدن یک راه حل ارائه شده چیست؟

هزینه راه اندازی اولیه آن پایین باشد و بتوان نمونه های اولیه ای از راه حل را در زمان کوتاه و با هزینه کم برای آزمایش کارایی آن ایجاد کرد.
با شرایط فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی جامعه در تضاد نباشد
از دید گردشگر خارجی (مشتریان) به موضوع نگاه کند و نیازمندی ها و علایق مشتری را در نظر بگیرد

ارائه کنندگان راه حل های برتر از موارد زیر بهره خواهند گرفت:

  • هدایای نقدی
  • درآمد از به نتیجه رسیدن کار
  • جذابیت چالشی این مساله
  • امکان استخدام
  • یادگیری و ارتقای مهارت های شخصی
  • رضایت شخصی از حل مشکل
  • سرمایه گذاری

اگر برای این مسئله راه حلی دارید در دورخیز شرکت کنید.