مسئله گردشگری: محدودیت خرید صنایع دستی توسط گردشگران (T-7)

وضعیت موجود که نامطلوب است:

اکثر گردشگران در زمان یازدید از یک شهر یا جاذبه فرهنگی و تاریخی در ایران با تعداد زیادی از دست سازه ها و صنایع دستی زیبا و خاص آن منطقه روبرو می شوند. دست سازه هایی که هم جنبه سوغاتی دارند و هم نوعی اثر فرهنگی – هنری به حساب می آیند. در این حال یکی از مشکلات معمول، قیمت های نامشخص و متغیر، چانه زنی های نادرست، نمونه های مشابه و تقلبی چینی موجود در بازار است. افزون بر آن به دلیل اندازه بزرگ و یا شکنندگی برخی از این محصولات صنایع دستی، به همراه داشتن و حمل و نقل آن توسط گردشگر دشوار و اغلب نامیسر است. برای مثال انواع فرش یا ظروف سفالی را در نظر بگیرید.

تاثیرات وضعیت نامطلوب فعلی چیست؟

با وجود مسائل ذکر شده در بالا، تعداد و خجم خرید هایی که یک گردشگر در سفر و بازدید از یک شهر یا منطقه انجام می دهد کم است.

اگر این مشکل حل شود چه تاثیرات مثبتی بر چه کسانی و چه چیزهایی خواهد داشت؟

در صورتیکه راه حل های مناسبی برای این چالش ارائه گردد گردشگران می توانند با خیال راحت تعداد و اندازه های بیشتری از محصولات صنایع دستی ایران را خریداری کنند و در نتیجه تولید کنندگان صنایع دستی درآمد بیشتری خواهند داشت. به این ترتیب بازار آنان رونق خواهد گرفت و اقتصاد پایدارتری ایجاد خواهد شد.

راه حل مد نظر چگونه باید باشد؟

هر نوع راه حل قابل پیاده سازی که بتواند خدمات مکملی را به فرآیند بررسی، انتخاب و خرید و حمل و نقل بهتر و به صرفه تر محصولات صنایع دستی معرفی کند.

شرایط پذیرفته شدن یک راه حل ارائه شده چیست؟

هزینه راه اندازی اولیه آن پایین باشد و بتوان نمونه های اولیه ای از راه حل را در زمان کوتاه و با هزینه کم برای آزمایش کارایی آن ایجاد کرد.
با شرایط فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی جامعه در تضاد نباشد
از دید گردشگر خارجی (مشتریان) به موضوع نگاه کند و نیازمندی ها و علایق مشتری را در نظر بگیرد

ارائه کنندگان راه حل های برتر از موارد زیر بهره خواهند گرفت:

  • هدایای نقدی
  • درآمد از به نتیجه رسیدن کار
  • جذابیت چالشی این مساله
  • امکان استخدام
  • یادگیری و ارتقای مهارت های شخصی
  • رضایت شخصی از حل مشکل
  • سرمایه گذاری

 

اگر برای این مسئله راه حلی دارید در دورخیز شرکت کنید.