صنایع دستی و گردشگری

هدف و تمرکز این بخش از رویداد دورخیز نوآورانه کردستان، بطور کلی دربرگیرنده‍‍‌ی راه هایی برای بهبود تولید صنایع دستی در مناطق در حال توسعه در راستای وارد شدن یکپارچه به زنجیره ارزش گردشگری و افزایش درآمد تولیدکنندگان، و تسهیل کردن رویکرد ایجاد ارتباطات پایدار تجاری میان تولید کنندگان صنایع دستی و صنعت گردشگری است.
بدون شک صنایع دستی نقش مهمی در نمایندگی فرهنگ و سنت های هر کشور یا منطقه ایفا می کند. صنایع دستی را میتوان ابزاری محسوب کرد تا هنر سنتی و فرهنگ، مهارت ها و استعدادهای سنتی که با شیوه زندگی و تاریخ مردم مرتبط است، حفظ شود. صنایع دستی تجلی منحصر به فرد و نشان دهنده فرهنگ، سنت و میراث کشور و از بخش های مهم تولیدی است.
شکل زیر زنجیره ارزش صنایع دستی از منظر گردشگری را نمایش میدهد:

این نوع نقشه های زنجیره ارزش ابزار خوبی برای تجسم ساختار یک صنعت هستند که به بررسی چالش ها و نقاط قوت آن کمک می کند.
فاکتورهای متعددی می تواند به معنی داری ارتباط صنایع دستی و گردشگری، اعتبار ببخشد. مانند:
– پتانسیل منطقه ای از نظر جذب گردشگری و یا توسعه صنایع دستی
– تعداد برآورد شده یا شناخته شده فعالان مختلف در هر بخش
– محصولات فروخته شده توسط بخش های مختلف بازار از نظر تعداد محصولات یا گردش مالی ایجادشده
– بررسی یک موضوع خاص، از قبیل تعداد افراد مشغول به کار یا زنان شاغل در سطوح مختلف این زنجیره و …

Technavio از شرکت های تحقیقاتی پیشرو در دنیا پیش بینی می کند که بازار صنایع دستی در جهان طی سال های ۲۰۱۸-۲۰۲۲ به میزان قابل ملاحظه ی ۱۲٪ ی رشد کند. بر اساس این تحقیق، صنعت صنایع دستی منبع مهمی در مبادلات ارزی است و دارای پتانسیل صادرات فراوانی ست.
انتظار می رود رشد گردشگری بین المللی و داخلی نیز در طول دوره پیش بینی، رشد این بازار را افزایش دهد. افزایش گردشگری، تقاضا برای کالاهای فرهنگی، سوغاتی غیر معمول و هنر بومی را افزایش داده است.
سرمایه گذاری‌های اولیه کوچک مانند هزینه راه اندازی، کار، مواد اولیه و هزینه حمل و نقل، از ریسک‌های اصلی رشد این بازار مطرح شده اند.
میخواهیم در کنار هم به دنبال راه حل های نوآورانه برای بهبود تولید صنایع دستی در راستای وارد شدن یکپارچه به زنجیره ارزش گردشگری بپردازیم. این صنعت که از پتانسیل های اصلی و مهم استان کردستان می باشد می تواند به صورت مستقیم بر ایجاد اشتغال پایدار تاثیر مثبت داشته باشد.
با ما در این رویداد همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *