دورخیز نوآورانه در استان کردستان برگزار شد

دورخیز نوآورانه در استان کردستان برگزار شد

دومین دوره از سلسله رویدادهای دورخیز نوآورانه در استان کردستان برگزار شد.

این رویداد که با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حمایت استانداری کردستان و سازمان فنی و حرفه ای استان،‌توسط شتابدهنده تک و موسسه آموزشی برنا، برگزار گردید، با تمرکز بر نوآوری گردشگری و اتصال بخش های مهم صنایع دستی و میراث فرهنگی به زنجیره ارزش گردشگری در تاریخ 9 الی 11 اسفندماه ۱۳۹۶ در سنندج برگزار گردید.

این دوره 3 روزه آموزشی و عملی شامل مراحل مختلف و جذاب بود که در آن چالش ها و مسائل سازمان ها، کسب و کار ها و صنایع مختلف در چارچوب محورهای مدنظر یعنی نوآوری گردشگری، صنایع دستی و گردشگری؛ و میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شدند. در طول مدت برنامه، تیم ها با حضور در کارگاه های آموزشی، برنامه های منتورینگ و مشاوره و همچنین کارگروهی به دنبال حل این چالش ها با ایده های نوآورانه خود پرداختند.

رویداد دورخیز با هدف انتقال تجربه، بحث و تبادل نظر میان سرمایه‌گذاران، مدیران ارشد، متخصصان و کارآفرینان که در خلق اکوسیستم نوآوری این حوزه ها فعال هستند تشکیل شد تا بتواند به شکل گیری و توسعه ی اکوسیستم کارآفرینی در راستای حل مسائل درست و نیازهای کلیدی منطقه جهت دهد.

افتتاحیه:

افتتاحیه دورخیز در تاریخ 9 اسفند در سالن آمفی تئاتر مرکز سنجش صلاحیت های فنی و حرفه ای استان کردستان برگزار گردید. در این برنامه آقای علوی مدیرکل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ، آقای دکتر احمدی مدیرکل محترم سازمان آموزش فنی و‌حرفه ای استان و در نهایت آقای دکتر فیروزی معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان سخنرانی ایراد کردند.

دکتر فیروزی افزایش آگاهی و توانمندی بخش خصوصی، لزوم بازتعریف ظرفیت‌های گردشگری کردستان و ایجاد یک نهضت تولید محتوای فرهنگی و گردشگری منطقه با کمک نوآوران و فناوران را از مهمترین اهداف رویدادهایی همچون دورخیز عنوان کرد. فیروزی تاکید کرد: باید با روش‌های جدید از امکانات قدیمی استفاده و آنها را به اشتغال و ثروت تبدیل کنیم و این کار از رویدادها و دورخیزهای نوآورانه شروع می شود.

احمدی هدف از برگزاری این دورخیز نوآورانه را خلق ثروت و اشتغال‌زایی ارزش آفرین، بهره‌گیری از خرد جمعی در قالب جمع‌سپاری برای حل مشکلات جامعه و ایجاد تعامل ساختار یافته میان کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان‌ها برشمرد.

سپس روند کلی دورخیز توسط آقای مهندس عباسی مدیرعامل شتابدهنده تک تشریح شد و در ادامه پنل تخصصی نوآوری گردشگری- صنایع دستی و میراث فرهنگی توسط صاحب نظران، کارافرینان و متخصصان این حوزه ها برگزار گردید.

در این پنل آقای مهندس خلیلی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت استانداری، آقای دکتر اسکندری معاون اداره کل در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مهندس شاهو احمدی بنیانگذار استارتاپ کوردکالا – فروشگاه اینترنتی معرفی و عرضه محصولات تولیدی کوردستان، آقای نظری معاون صنایع دستی اداره کل، و خانم بشرا مهاجر کارشناس ارشد گردشگری حضور داشتند تا ۸ مساله مشخص شده برای این دورخیز را برای مخاطبان تحلیل و بررسی نمایند.

مسائل مطرح شده در «دورخیز» کردستان با مشارکت خبرگان، سازمان و کسب و کار های مرتبط به شرح زیر جهت یافتن راه حل های نوآورانه تشریح شد:
گردشگری پایدار، بهینه سازی تجربه گردشگران، سیستم سنتی جذب گردشگری، ضعف بازاریابی، برندینگ و تصویر ذهنی نادرست از ایران در گردشگران خارجی، مسیر گردشگری ناکامل و محدود در ایران، و نیز لزوم توجه به محدودیت خرید صنایع دستی توسط گردشگران ، و عرضه نامناسب میراث فرهنگی به گردشگران

آموزش ها و کارگاه ها:

روز دوم‌ دورخیز نوآورانه کردستان در عمارت تاریخی و زیبای آصف «خانه کورد» برگزار گردید.

در روز دوم دورخیز، تعداد 23 تیم کاری تشکیل شد و در همان روز و روز سوم کارگاه های تخصصی JTBD، Lean startup، بازاریابی تخصصی گردشگری، و در نهایت کارگاه ارائه به سرمایه گذار توسط کارشناسان و مربیان برگزار گردید و تیم ها تحت نظر منتورها به انجام فعالیت های تیمی مشخص شده در راستای ارزیابی عملی شدن هر چه بهتر ایده ها پرداختند.

بر اساس تاکید دورخیز به ایجاد ارتباط با نقش آفرینان، کسب و کارها و سازمان های مرتبط با موضوعات و چالش ها، بر اساس قالب های ارائه شده به شرکت کنندگان از آنان خواسته شد تا از فضای آموزشی خارج شوند و به درون بازارها بروند در فضای واقعی تحقیقات میدانی کنند و تا می توانند از شرایط، مشتریان احتمالی و کسب و کارها یاد بگیرند و چالش های انتخاب شده را با توجه به واقعیت های بازار بررسی کنند.

اختتامیه:

در روز سوم، کارگاه های آموزشی ارائه به سرمایه گذار برگزار شد و در بعدازظهر همان روز سالن آمفی تئاتر مرکز سنجش صلاحیت های فنی و حرفه ای استان کردستان داوری برگزار گردید و داوران پس از مشاهده ارائه ها، راه حل های منتخب را معرفی نمودند. تیم داوری را افراد زیر تشکیل دادند: آقای مهندس خلیلی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات- ارتباطات و امنیت استانداری، آقای علوی مدیرکل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ، آقای اسکندری معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مهندس شاهو احمدی بنیانگذار استارتاپ کوردکالا، آقای دکتر سالم قهفرخی مدیرعامل موسسه گردشگری نهال گستران طبیعت، آقای مهندس عباسی از شتابدهنده تک، و سرکار خانم مهندس فیروزی مدیر برنامه های شتابدهی شتابدهنده تک.

در اختتامیه این رویداد از تلاش ها و زحمات تمامی دست اندرکاران برگزاری دورخیز شامل استانداری کردستان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگی، سازمان فنی و حرفه ای، دانشگاه کردستان، شتابدهنده تک، موسسه آموزشی برنا، و دیگر حامیان معنوی تقدیر شد.

راه حل های نوآورانه دورخیز استان کردستان:

رویداد دورخیز مجموعه ای از نوآوران و مشتاقان فناوری را با ایده های خود در برگرفت. ایده های نوآورانه بر مهمترین نیازهای موجود ازجمله آموزش جامعه محلی و گردشگران، بهبود تجربه گردشگر، تسهیل دسترسی گردشگران به اطلاعات گردشگری، ارزیابی داده های موجود و تحلیل بازار، معرفی و بهبود اقامتگاه های بومی و محلی مختص گردشگران، اعتمادسازی، معرفی جاذبه های گردشگری، طراحی تور و کنترل هزینه گردشگران تمرکز داشت.

همینطور در بازار متفاوت گردشگری شاهد ایده هایی نیز در حوزه های گردشگری سلامت، و گردشگری کودک (طراحی هدفمند تورهای کودکان) نیز بودیم.

امید است دورخیز نوآورانه شروعی برای جهش به افق های پیشرفت کشور در با تکیه بر بکارگیری نوآوری باز و خرد جمعی در حل مسائل افتصادی و فرهنگی باشد.

دورخیز نوآورانه کردستان در آیینه رسانه ها:

دورخیز بازاتابی استانی؛ کشوری داشت.

دورخیز در تاریخ ۱۱ اسفند ماه با معرفی تیم های برتر به کار خود پایان داد. این رویداد که با هدف به کار گیری خرد جمعی در حل معضلات گردشگری استان بود در وب سایت های خبری زیر بازتاب گسترده ای داشت.