مسئله گردشگری: تصویر ذهنی نادرست از ایران در گردشگران خارجی (T-5)

وضعیت موجود که نامطلوب است و مشکلی که ایجاد کرده است:

تبلیغات نادرست برخی رسانه های بین المللی تصویر اشتباهی را از کشور و ملت ایران به جهان به ویژه ساکنان کشورهای غربی نشان داده است تا حدی که در اذهان آنان، ایران یک مقصد نا امن و ایرانیان نسبت به مردمان کشورهای دیگر متخاصم شکل گرفته است. این در حالی است که هر گردشگر خارجی که به ایران مسافرت می کند به سرعت متوجه ی اختلاف 180 درجه ای تبلیغات رسانه ها با واقعیت ها می شود. غالب گردشگران بین المللی پس از بازدید از ایران محصور جاذبه های آن گشته و مهمان نوازی ایرانیان ورد زبانشان می گردد.

اگرچه در گذشته تعدادی کمپین های تبلیغاتی برای معرفی ایران و استان های آن در رسانه های بین المللی اجرا و پخش شده است اما نمی توان اثرگذاری آنان را به درستی تشخیص داد. ار طرف دیگر با ظهور شبکه های اجتماعی، هر یک از گردشگرانی که به جای جای ایران سفر می کنند و تجربیات خود را به اشتراک می گذارند به نوعی ایران را در میان دوستان خود در شبکه های اجتماعی تبلیغ می نماند.

تاثیرات وضعیت نامطلوب فعلی چیست؟

متاسفانه تبلیغات آن رسانه ها، یکی از دلایلی است که ایران با جاذبه های بسیار زیاد گردشگری و خونگرمی و مهمان نوازی مردمانش جز مقصدهای گردشگری برتر جهان قرار نگیرد.

اگر این مشکل حل شود چه تاثیرات مثبتی بر چه کسانی و چه چیزهایی خواهد داشت؟

در صورتیکه راه حل های مناسبی برای ایجاد تصویر ذهنی بهتری از ایران در ذهن گردشگران بین المللی پیاده سازی و اجرا شود می توان امیدوار بود که تغداد گردشگران خارجی به ایران رشد پیدا خواهد نمود و در اثر آن رشد اقتصادی و اشتغالزایی بیشتری نسبت به گذشته ایجاد خواهد شد.

راه حل مد نظر چگونه باید باشد؟

هر نوع راه حل دیجیتالی و الکترونیکی که فراتر از مرزها به گردشگران دسترسی ایجاد نماید و بتواند انان را به روش های درست و کاربردی با فرهنگ، آداب، جاذبه های ایران آشنا نماید مطلوب است. نکته مهم در این راه حل ها، داشتن قابلیت توسعه و گسترش پذیری آن در آینده بدون افزایش شدید در هزینه ها است.

شرایط پذیرفته شدن یک راه حل ارائه شده چیست؟

هزینه راه اندازی اولیه آن پایین باشد و بتوان نمونه های اولیه ای از راه حل را در زمان کوتاه و با هزینه کم برای آزمایش کارایی آن ایجاد کرد.
با شرایط فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی جامعه در تضاد نباشد
از دید گردشگر خارجی (مشتریان) به موضوع نگاه کند و نیازمندی ها و علایق مشتری را در نظر بگیرد

ارائه کنندگان راه حل های برتر از موارد زیر بهره خواهند گرفت:

  • هدایای نقدی
  • درآمد از به نتیجه رسیدن کار
  • جذابیت چالشی این مساله
  • امکان استخدام
  • یادگیری و ارتقای مهارت های شخصی
  • رضایت شخصی از حل مشکل
  • سرمایه گذاری

 

اگر برای این مسئله راه حلی دارید در دورخیز شرکت کنید.